امور اداری

حساب بانکی

یکی از مهمترین امور در بدو ورود به امریکا حساب بانکی است چرا که زودتر از حمل پولهای نقدی که با خود آورده اید خلاص می شوید. پیشنهاد می شود که یک یا دو هفته قبل از آمدن به امریکا از بانکی که می خواهید در آن حساب باز کنید وقت بگیرید، بانکهایی مثل Bank of America بدون وقت قبلی برای شما حساب باز نمی کنند. دوستانتان در آمریکا می توانند با مراجعه به وبسایت آن بانک این کار را برای شما انجام دهند. روزی که برای باز کردن حساب می روید آگاه باشید که این کار بین یک تا دوساعت وقت می گیرد (بستگی دارد به مقدار خنگی کارمند بانک) . تمام مدارک خود از جمله پاسپورت، I-20، I-94 ، را با خود به همراه داشته باشید. شما باید یک حساب Checking باز کنید. البته می توانید همان روز از آنها بخواهید که همزمان برایتان حساب saving هم باز کنند. در انتخاب بانک وسواس به خرج ندهید، نویسنده این قسمت خودش در Bank of America حساب باز کرده و تا موقع نگارش این قسمت که ده ماه گذشته به مشکل خاصی برخورد نکرده است.

این هم لینک گرفتن وقت از بانک آو آمریکا است که دوستانتان وقت زیادی را صرف پیدا کردنش نکنند.

در این قسمت باید شهر Lawrence و یا زیپ کد 66044 را بزنید. قابل دسترس ترین شعبه در لارنس در خیابان اوهایو هست.

حواستان باشد که سه عدد چک به شما می دهند که به مقواهای بی ارزشی شبیه است، اما در واقع خیلی هم بی ارزش نیست و چک هایی است که می توانید با آنها خرید کنید. پس آنها را دور نیندازید.

نکته: برخی بانک ها برای افرادی که شهروند نبوده و یا گرین کارت ندارند حساب باز نمی کنند. این موارد را یا در سایت بانک بررسی کرده و یا از دوستانتان بپرسید.

گواهینامه رانندگی

اولین سوالی که ممکن است به ذهنتان برسد این است که آیا با داشتن گواهینامه بین المللی از ایران می توانم در امریکا رانندگی کنم؟ جواب این است که بله می توانید ولی مدت زمانی که می توانید با گواهینامه بین المللی در آمریکا رانندگی کنید با توجه به ایالتی که در آن زندگی می کنید متفاوت است. این مدت زمان در ایالت کانزاس دوازده ماه است (برای اطلاعات بیشتر به راهنمای رانندگی در کانزاس مراجعه کنید).

با وجود این که با گواهینامه بین المللی می توانید در امریکا رانندگی کنید، پیشنهاد می شود که هرچه سریعتر برای گرفتن گواهینامه اقدام کنید چرا که گواهینامه رانندگی یک مدرک شناسایی معتبر در امریکا به حساب می آید. به علاوه، فرایند گرفتن گواهینامه بسیار ساده و ارزان است (حدودا سی دلار).

شما می توانید تمام فرایند گرفتن گواهینامه را در کمتر از نصف روز انجام دهید. به این منظور، نیاز دارید که ابتدا از Douglas County Driver's License Examiner که به آن DMV گفته می شود نوبت گرفته (اینجا) و برای آزمون های کتبی و عملی حاضر شوید (بدون گرفتن وقت هم می توانید به این اداره بروید ولی اولویت با کسانی است که نوبت گرفته اند). شما پس از ورود به ساختمان DMV مدارک خود را به فردی که در ورودی ساختمان نشسته نشان می دهید (برای مشاهده مدارک لازم به این لینک مراجعه کنید). در صورتی که مدارکتان کامل باشد، به شما نوبت می دهند و در سالن انتظار منتظر می نشینید. پس از اینکه شماره شما اعلام شد به باجه مورد نظر می روید و مدارکتان را تحویل می دهید. پس از بررسی مدارک، بررسی بینایی و گرفتن عکس، در این مرحله شما می توانید درخواست کنید که آزمون اصلی گواهینامه را بدهید (یعنی ابتدا آزمون کتبی و سپس آزمون عملی را بدهید) و در صورت پاس شدن گواهینامه خود را دریافت کنید. اگر احساس می کنید که قبل از آزمون عملی نیاز به تمرین دارید، می توانید درخواست کنید که بعد از پاس شدن در آزمون کتبی به شما Permit رانندگی بدهند. شما با این مجوز می توانید به مدت یک سال و در حضور کسی که که بیشتر از 21 سال سن داشته و گواهینامه دارد در همه مکان ها رانندگی کنید و هرزمان که احساس آمادگی کردید برای گذراندن آزمون عملی مجددا به DMV مراجعه کنید.

آزمون کتبی به صورت کامپیوتری انجام می شود و شامل 25 سوال تستی می باشد. برای پاس شدن در این آزمون نیاز دارید که حداقل به 20 سوال پاسخ صحیح بدهید. جهت آمادگی برای این آزمون می توانید راهنمای رانندگی در کانزاس را مطالعه کرده و همچنین از اپلیکیشن هایی که سوال های آزمون را شبیه سازی کرده اند استفاده کنید.

آزمون عملی رانندگی توسط ماشین شخصی انجام می شود. به این منظور هر فرد باید با یک ماشین که بیمه شده است به همراه بیمه نامه برای آزمون عملی حاضر شود. اگر هنوز ماشین ندارید، معمولا دانشجوها از دوستان قدیمی تر خود در این مرحله کمک می گیرند (هم برای تمرین و هم برای آزمون عملی).

پس از اینکه آزمون های کتبی و عملی را پاس کردید، همان موقع برای شما یک گواهینامه موقت صادر می شود که می توانید از همان لحظه با آن رانندگی کنید. پس از چند روز گواهینامه اصلی برای شما با پست ارسال می شود.

اگر در آزمون کتبی قبول نشوید برای بار دوم باید همه مراحل چک-این و عکس گرفتن را طی کنید و دو دلار بپردازید. اگر چهاربار رد بشوید تا شش ماه نمی توانید آزمون بدهید. در امتحان عملی هم حواستان به استاپ ساینها، چک کردن شولدر و سرعت مجاز باشد. همچنین احتمالا راجع به پارک کردن در سراشیبی سوال می شود.

اگر آزمون کتبی و عملی را در یک روز انجام ندهید، روزی که برای آزمون عملی مراجعه می کنید دوباره تمام مراحل تشکیل پرونده و عکس را باید طی کنید.

مطالب این صفحه توسط مرضیه اشرفیان و محسن فاطمی گردآوری شده است.