حمل و نقل

تاکسی و اتوبوس

در امریکا تاکسی های سطح شهر به آن صورت که در ایران هست وجود ندارد (حداقل در شهر لارنس این گونه است). از این رو، شما برای عبور و مرور در شهر سه گزینه دارید، استفاده از اتوبوس، تاکسی های موبایلی، و Safe Ride.

My Bus Lawrence

اتوبوس های شهری در لارنس برای دانشجویان، با ارایه کارت دانشجویی، رایگان هستند. اگر در محیط دانشگاه و یا به اصطلاح campus از اتوبوس ها استفاده می کنید نیازی به نشان دادن کارت دانشجویی ندارید. هزینه استفاده از اتوبوس های شهری برای کسانی که کارت دانشجویی ندارند یک دلار است. برای اطلاعات بیشتر در مورد کارت های اشتراک اتوبوس برای کسانی که کارت دانشجویی ندارند به این لینک مراجعه کنید.

برای آگاهی از مسیر حرکت اتوبوس ها و همچنین ساعت عبور آن ها از ایستگاه های مورد نظر خود می توانید از Google Maps، Apple Maps، و یا اپلیکیشن My Bus Lawrence استفاده کنید.

اگر نیاز به حمل و نقل سریع در شهر دارید می توانید از اپلیکیشن های Uber و Lyft استفاده کنید. استفاده از این اپلیکیشن ها مشابه استفاده از اپلیکیشن اسنپ هست که در ایران وجود دارد. این تاکسی ها معمولا گران تر از اتوبوس بوده و برای این که مطمین شوید مبلغ کمتری برای سفر خود پرداخت می کنید می توانید مسیر مورد نظرتان را در هر دو اپلیکیشن مرور کرده و سپس تاکسی ارزان تر را انتخاب کنید.

یکی از خدمات حمل و نقلی که دانشگاه به دانشجویان ارایه می دهد Safe Ride است که شب ها دانشجویان را به صورت رایگان به منزل می رساند. برای استفاده از این سرویس می توانید اپلیکیشن آن را روی گوشی تلفن همراه خود نصب کنید و یا با شماره ی 7233-864-785 تماس بگیرید. برای اطلاعات بیشتر از نحوه کار این سرویس و ساعت های آن به این لینک مراجعه کنید.

پارکینگ در دانشگاه

اگر می خواهید برای رفتن به دانشگاه از خودرو شخصی استفاده کنید، در محدوده دانشگاه پارکینگ رایگان وجود ندارد (به استثنای روزهای تعطیل و آخر هفته ها). برای اطلاع بیشتر از طرح های پارکینگ روزانه، فصلی یا سالانه به این لینک مراجعه کنید.

اجاره ماشین

اجاره کردن ماشین یکی از خدمات بسیار رایج در امریکاست. اگر ماشین ندارید و برای گشت درون شهری و یا سفرهای خارج شهر به اتومبیل نیاز دارید، می توانید به شرکت های اجاره ماشین مراجعه کنید. حتی اگر ماشین دارید و می خواهید از خودروی شخصیتان برای یک سفر طولانی استفاده نکنید، می توانید از خدمات این شرکت ها استفاده کنید. برای اجاره کردن خودرو به سایت این شرکت ها مراجعه کرده، تاریخ سفر خود و نوع خودروی مورد نیازتان را انتخاب کرده و آن را رزرو می کنید. به صورت تلفنی و یا حضوری هم می توانید برای رزرو کردن خودرو اقدام کنید.

نکته: همیشه قبل این که برای گرفتن خودرو به شرکت مورد نظر مرجعه کنید، با آن ها تماس بگیرید و از موجود بودن خودرویی که رزرو کرده اید مطمین شوید.

نکته: معمولا این شرکت ها خدمات pick-up ارایه می دهند به این معنی که اگر شما نیاز به تاکسی دارید، با شرکت تماس گرفته و آن ها به صورت رایگان یک راننده را برای بردن شما به محل گرفتن خودرویتان ارسال می کنند.

شرکت های معروف اجاره خودرو عبارتند از Enterprise، Hertz، و Avis.

نکته: دانشگاه کانزاس یک کد تخفیف برای اجاره خودرو از شرکت Enterprise دارد که با استفاده از این کد با هزینه ای بسیار ارزان تر از قیمت آزاد می توانید خودرو مورد نظرتان را رزرو کنید. برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

گواهینامه رانندگی

اولین سوالی که ممکن است به ذهنتان برسد این است که آیا با داشتن گواهینامه بین المللی از ایران می توانم در امریکا رانندگی کنم؟ جواب این است که بله می توانید ولی مدت زمانی که می توانید با گواهینامه بین المللی در آمریکا رانندگی کنید با توجه به ایالتی که در آن زندگی می کنید متفاوت است. این مدت زمان در ایالت کانزاس دوازده ماه است (برای اطلاعات بیشتر به راهنمای رانندگی در کانزاس مراجعه کنید).

با وجود این که با گواهینامه بین المللی می توانید در امریکا رانندگی کنید، پیشنهاد می شود که هرچه سریعتر برای گرفتن گواهینامه اقدام کنید چرا که گواهینامه رانندگی یک مدرک شناسایی معتبر در امریکا به حساب می آید. به علاوه، فرایند گرفتن گواهینامه بسیار ساده و ارزان است (حدودا سی دلار).

شما می توانید تمام فرایند گرفتن گواهینامه را در کمتر از نصف روز انجام دهید. به این منظور، نیاز دارید که ابتدا از Douglas County Driver's License Examiner که به آن DMV گفته می شود نوبت گرفته (اینجا) و برای آزمون های کتبی و عملی حاضر شوید (بدون گرفتن وقت هم می توانید به این اداره بروید ولی اولویت با کسانی است که نوبت گرفته اند). شما پس از ورود به ساختمان DMV مدارک خود را به فردی که در ورودی ساختمان نشسته نشان می دهید (برای مشاهده مدارک لازم به این لینک مراجعه کنید). در صورتی که مدارکتان کامل باشد، به شما نوبت می دهند و در سالن انتظار منتظر می نشینید. پس از اینکه شماره شما اعلام شد به باجه مورد نظر می روید و مدارکتان را تحویل می دهید. پس از بررسی مدارک، بررسی بینایی و گرفتن عکس، در این مرحله شما می توانید درخواست کنید که آزمون اصلی گواهینامه را بدهید (یعنی ابتدا آزمون کتبی و سپس آزمون عملی را بدهید) و در صورت پاس شدن گواهینامه خود را دریافت کنید. اگر احساس می کنید که قبل از آزمون عملی نیاز به تمرین دارید، می توانید درخواست کنید که بعد از پاس شدن در آزمون کتبی به شما Permit رانندگی بدهند. شما با این مجوز می توانید به مدت یک سال و در حضور کسی که که بیشتر از 21 سال سن داشته و گواهینامه دارد در همه مکان ها رانندگی کنید و هرزمان که احساس آمادگی کردید برای گذراندن آزمون عملی مجددا به DMV مراجعه کنید.

آزمون کتبی به صورت کامپیوتری انجام می شود و شامل 25 سوال تستی می باشد. برای پاس شدن در این آزمون نیاز دارید که حداقل به 20 سوال پاسخ صحیح بدهید. جهت آمادگی برای این آزمون می توانید راهنمای رانندگی در کانزاس را مطالعه کرده و همچنین از اپلیکیشن هایی که سوال های آزمون را شبیه سازی کرده اند استفاده کنید.

آزمون عملی رانندگی توسط ماشین شخصی انجام می شود. به این منظور هر فرد باید با یک ماشین که بیمه شده است به همراه بیمه نامه برای آزمون عملی حاضر شود. اگر هنوز ماشین ندارید، معمولا دانشجوها از دوستان قدیمی تر خود در این مرحله کمک می گیرند (هم برای تمرین و هم برای آزمون عملی).

پس از اینکه آزمون های کتبی و عملی را پاس کردید، همان موقع برای شما یک گواهینامه موقت صادر می شود که می توانید از همان لحظه با آن رانندگی کنید. پس از چند روز گواهینامه اصلی برای شما با پست ارسال می شود.

اگر در آزمون کتبی قبول نشوید برای بار دوم باید همه مراحل چک-این و عکس گرفتن را طی کنید و دو دلار بپردازید. اگر چهاربار رد بشوید تا شش ماه نمی توانید آزمون بدهید. در امتحان عملی هم حواستان به استاپ ساینها، چک کردن شولدر و سرعت مجاز باشد. همچنین احتمالا راجع به پارک کردن در سراشیبی سوال می شود.

اگر آزمون کتبی و عملی را در یک روز انجام ندهید، روزی که برای آزمون عملی مراجعه می کنید دوباره تمام مراحل تشکیل پرونده و عکس را باید طی کنید.

مطالب این صفحه توسط محسن فاطمی گردآوری شده است.